czwartek, 25 lutego 2016

25 lutego

Myśl przewodnia AA 

Niektórym ludziom trudno uwierzyć w istnienie Siły Większej od nich samych. Brak wiary w Siłę Wyższą oznacza postawę ateistyczną; ateizm zaś oznacza ślepą wiarę w nieco dziwaczne założenie, że wszechświat powstał z niczego oraz że bez celu i sensu donikąd zmierza. Doprawdy trudno w to uwierzyć. My, alkoholicy, wszyscy się chyba zgodzimy, że alkohol jest siłą większą od nas samych – mnie w każdym razie twierdzenie to dotyczy: przez lata byłem zupełnie bezradny wobec potęgi alkoholu i nadal jestem wobec niego bezsilny. 
Pytanie

Czy pamiętam cierpienia, jakich doznałem, i czyny, jakich się dopuściłem na skutek potęgi alkoholu? 

Medytacja

Moc ducha i siła moralna wezmą kiedyś górę nad materializmem i brakiem zasad etycznych – takie jest przeznaczenie i cel rodzaju ludzkiego. Światopogląd materialistyczny stopniowo zastępujemy myśleniem w kategoriach duchowych. Niech potrzeba prawości zwycięża nad złymi skłonnościami. Wiara, wspólnota i ofiarna służba to najlepsze lekarstwo na choroby tego świata – czyni ono cuda w sferze stosunków międzyludzkich. 

Modlitwa

Modlę się , ażebym miał swój udział w budowie lepszego świata; żeby mój skromny wkład choć po części uleczył jego najbardziej chore obszary.

3 komentarze: